Ali je pritisk v gumah pomemben?
Na kratko: Seveda je!
Večina strank, ki pridejo na zamenjavo ob sezoni se čudi, ko jim povemo da so njihove pnevmatike že proti koncu in da bi bilo dobro, da razmislijo o novih za naslednjo sezono. Največkrat je odziv takšen: Kako so slabe, če so stare šele dve(+/-) leti? Ali kaj podobnega. Ko pa jih vprašaš kdaj so nazadnje preverili tlak v pnevmatikah, odvrnejo: Ja vi ste mi jih ob menjavi nafilali, to je bilo nazadnje. Ob takem odgovoru je hitro jasno, da je to zagotovo eden izmed odločilnih razlogov zakaj so pnevmatike obrabljene po vsega dveh ali treh letih.
Poleg tega, da nepravilen tlak v pnevmatikah povzroči hitrejšo in neenakomerno obrabo le-teh, pa vpliva še ne nekaj drugih stvari povezanih z celotnim avtomobilom. Ena izmed njih je povečana poraba goriva, ki velja predvsem za pnevmatike, ki so premalo napolnjene. Nepravilen tlak lahko med drugim vpliva tudi na udobje v avtu. pnevmatike z manjšim tlakom povzročajo neudobno in povečajo porabo goriva, poleg tega pa bo krmiljenje precej oteženo (kar velja predvsem za starejše avtomobile, brez servo volana). S prenizkim tlakom bo vozilo precej ˝poplesavalo˝po vozišču, kar lahko pripelje do zelo neprijetnih situacij.
Kakšen pritisk je primeren za moje pnevmatike?
Kot predvidevam, vas večina ve kje se nahaja razpredelnica s priporočenim pritiskom v pnevmatikah. Pri nekaterih znamkah lahko razpredelnico najdemo na pokrovu tanka (Volvo, VW, Opel,…), pri drugih jo najdemo na stebričku voznikovih vrat (Citroen, Nissan,…). Se pa najdejo tudi taki avtomobili pri katerih razpredelnice sploh ni (Fiat, Ford), v tem primeru se razpredelnica nahaja v knjigi z navodili.
Od vsakega avta, se pritisk glede na težko in vrsto poti razlikuje. Tako je pomembno, da pred vsako daljšo vožnjo preverimo pritisk in in pnevmatike po potrebi ˝napumpamo˝. To velja predvsem za odhode na morje, ko je vozilo na zadnji osi bolj obremenjeno kot na sprednji, zaradi prtljage in večjega števila potnikov. Pri večini avtomobilov imajo kolesa na prednji osi pritisk večji, kot na zadnji. Ni pa to pravilo! V kolikor se odpravljate na kakšno potovanje ali daljšo vožnjo, vam priporočam daPREVERITE pritisk in tako prihranite na gorivu in si zagotovite udobnejšo vožnjo. Prav tako pa sploh pred daljšim potovanjem preverite pritisk v rezervnem kolesu (če ga imate), saj nikoli ne vemo kdaj bo prišlo prav.
Poleg vseh številk za pristisk imajo nekatere znamke možnost pritiska tudi za hitrosti nad 160 km/h ali možnost ECO (Opel, Chverolet). Ampak hitrost nad 160 km/h tako ali tako ne pride v poštev na naših avtocestah.
Na sliki lahko vidite primer nalepke z razpredelnico o pritisku. 250 kPA pomeni 2,5bar.
Zimske pnevmatike je priporočljivo napolniti še za 0,2 bara več kot piše na etiketi. Zaradi mraza, se pnevmatika ne segreje tako kot poleti, zato je priporočljivo pnevmatike napolniti še malenkost več. Pri nakaterih znamkah pnevmatik (Vredestein), pa etiketa ne pomaga kaj dosti. Te pnevmatike imajo drugače oblikovan profil, zato jih je potrebno napolniti še več. Pri vulkanizerju se pozanimajte(če ima tabelo znake Vredestein) kakešn je priporočljiv pritisk za pnevmatike.
Kadar polnete pnevmatike z zrakom pa se prepričajte, da so pnevmatike hladne, oz. ne prevroče, saj v tem primeru manometer laže in pnevmatike ne bodo pod pravilnim tlakom. Po pravilu naj bi bile pnevmatike poleti segrete po predvidoma petih kilometrih. Pozimi se ta čas izniči zaradi mraza in hladne podlage vozišča. Če je v nujnih primerih treba kontrolirati segrete gume, ne izpuščajte zraka, napolnite pa jih za 0,2 do 0,3 bara več od predpisanega. Ko imate možnost na hladih gumah uravnajte tlak.
Zato še enkrat polagam na srce, da redno preverjate tlak v pnevmatikah vsaj enkrat na mesec in s tem privarčujete denar in pnevmatike.
VirFOTOGRAFIJ: http://www.autoguide.com/gallery/d/705073-3/Door-Placard.jpg, http://www.kwik-fit.com/assets/jpg/graphics/tyre-pressures.jpg