Nakup pnevmatik preko spleta
Sigurno je tak nakupn najbolj udoben. Vendar pa ima poleg plusov tudi minuse.
Eden izmed teh je sigurno ta, da gum ne vidite dokler jih ne dostavijo na vaš naslov. Ne veste kakšen je datum proizvodnje, kako so bile skladiščene,...
Že res da ste v primeru nevšečnosti upravičeno do vračila pošiljke, vendar ta proces lahko traja tudi več dni. Takrat je vse skupaj lahko že prepozno. Podobna praksa velja tudi v primeru koriščenja garancije (vedno spravite račun za gume!). V določenih primerih ste upravičeni do koriščenja garancije.
Nemalokrat se zgodi, da na vaš naslov dostavijo gume, ki jih niste naročili. Napačen prozvajalec ali pa napačne dimenzije. In spet sledi isti dolgotrajen postopek vračila.
V večini primerov z vračilom ni težav in prodajalci gume zamenjajo brez kakršnihkoli problemov. Vendar pa je, kot se že omenil vse skupaj precej zamudno.
Po mojem mnenju je vsekakor varneje in pa pametneje kupiti gume fizično pri prodajalcih. Poleg tega da vam prodajalec lahko pomaga pri odločitvi in nakupu, gume dobite na licu mesta, brez prevažanja od doma do vulkanizerja.
Kaj pa nakup rabljenih pnevmatik?
Na družabnih omrežjih sem zasledil kar nekaj skupin na temo prodaje in kupovanja raznoraznih stvari. Seveda je takih, kjer se prodaja vse za avtomobile veliko. Jaz osebno opazujem predvsem tiste ki prodajajo gume pa tudi platišča.
Večina prodajalcev platišč, napiše pomankljive oglase, Kar močno oteži nakup za nekoga, ki ne pozna svojega avta in pa dimenzij platišč, ki mu vstrezajo.
Sam pa več pozornosti posvetim oglasom z gumami. V večini primerov se oglasom kar nasmejim (cinično mišljeno). Saj že na prvi pogled na slikah vidim, da so gume predvsem stare, četudi imajo dovolj profila. Poleg tega prodajalci gume ki jih prodajajo, premažejo z raznoraznimi preparati za elastičnost in lepšo barvo. Kar je še sprejemljivo, če jih nebi mazali po tekalni površini !?
Večina rabljenih gum, ki se prodajajo po internetnih oglasih je tako rekoč samo še za stran.
Zato priporočam, da v kolikor se odločite za tak nakup, dobro razmislite in pogledate kaj kupujete. Pozanimajte se kako so bile vožene in koliko kilometrov imajo prevoženih.
Večino napak ne boste opazili dokler gume ne bodo na platiščih in napolnjene z zrakom.
Tlak v pnevmatikah poleti
Priporočljivo je, da pred odhodom na dopust preverite tlak in ga po možnosti zvišate, saj bo vozilo v večini primerov na zadnji osi bolj obremenjeno kot ponavadi. Zato proizvajalci v takem primeru predpišejo na zadnjo os višji tlak kot običajno.
Pomembno pa je, da gume vedno polnimo, ko so hladne. To pomeni, da lahko preden se segrejejo prevozimo nekje 3 kilometre, po tej razdalji so gume že preveč tople, da bi lahko iz njih razbrali pravilen tlak. Če že prevozimo večjo razdaljo preden gume dopolnimo, pa je priporočljivo, da s polnenjem počakamo vsaj nekaj minut. V kolikor tudi to ni možno, je potrebno gume napolniti od 0,2-0,3 bara več, kot je predpisano.
Vroč zrak se namreč razširi in poslednično je tlak v vroči pnevmatiki višji od tistega v hladni.
Poleg tega pred odhod preverite tudi tlak v rezervni pnevmatiki (če jo imate), saj nikol ne vemo kdaj jo bomo potrebovali.
Pred odhodom na daljšo pot je priporočljivo, da poleg naštetega preverite tudi nivo tekočin v avtomobilu (olje, hladilna tekočina in pa čistilo za vetrobransko steklo). V avto spravite tudi kakšen liter motornega olja za vsak primer.

Test letnih pnevmatik
V dimenziji 185/65R15 je letos ˝zmagala˝ pnevmatika Vredestein sportrac 5, ki je dobila oceno zelo priporočljivo. Poleg omenjene pnevmatike pa je isto oceno dobilo še pet drugih in sicer: Continental Conti Premium Contact 5, Dunlop Sport Blu Response, Goodyear Efficient Grip Performance, Hankook Kinergy Eco K425 ter Nokian Line.
Osebno sem rahlo presenečen, da med oceno zelo priporočljivo ni nobene pnemavtike Michelin, ki se sicer nahaja malo nižje na razpredelnici med oceno priporočljivo. Kar še vedno pomeni da pnevmatika ni slaba.
V dimenziji 225/45R17 je letos najbolša pnevmatika Continental Sport Contact 5, poleg nje je oceno zelo priporočljivo presenetljivo dobila tudi pnevmatika ESA-Tecar Spirit 5 UHP, Pirelli P Zero in Vredestein Ultrac Vorti.
Še link do celotnega testa AMZS
Tudi v tej dimenziji je Michelin končal nekje v sredini, saj jim očitajo slabo obrabo, kar me je osebno zelo presenetilo, saj Michelin slovi po svoji dolgi življenjski dobi.
Sam sem nad letošnjimi testi, kar malo presenečen, v vrhu so pnevmatike, ki dolga leta niso bile ocenjene na tako visoki ravni. Kar dokazuje, da je možno tudi za zmerno ceno imeti dobre ter zanesljive pnevmatike.
Motorevija AMZS v sodelovanju za nemškim ADAC-om, avstrijskim OAMTC in švicarskim TCS-jem testira pnevmatike, zato zagotavljajo najvišjo verodostojnost.
Z menjavo pnevmatik se sicer še nikamor ne mudi, vreme zna namreč še vedno presenetiti. Zato nikar ne hitite in raje počakajte, še kakšen teden ali dva!
5 nasvetov za daljšo življenjsko dobo pnevmatik
- Kot že sem že ničkolikokrat omenil, je tlak v pnevmatikah izredno pomemben. Nepravilen ali neenakomeren tlak v pnevmatikah povzorči neenakomerno obrabo pnevmatik in s tem tudi zmanjša njihovo življensko dobo. Poleg naštetega se slab tlak lahko pozna tudi v večji porabi goriva.
- Zelo priporočljivo je, da na vsakih 5 000 do 10 000 prevoženih kilometrov gume zamenjamo ti. spredaj-zadaj. To pomeni, da gume z zadnje osi namestimo naprej in obratno. Vendar izključno na isti strani! V večini primerov to pomeni, da se gume zamenja vsako sezono. Če pa ste veliko na cesti in prevozite veliko kilometrov, je to priporočljivo narediti tudi enkrat med sezono.
- Vozite čimbolj mirno, brez nepotrebnega blokiranja pri zaviranju in hitrega speljevanja z vrtenjem koles v prazno. To namreč zelo skrajša življenjsko dobo pnevmatike.
- Pri menajvi gum vedno preverite obrabo le-teh ali pa povprašajte strokovnjaka, ki vam bo razložil ali je obraba enakomerna in ali je potrebno gume zavreči.
Vsekakor gume niso nekaj samoumevnega, zato je treba prav tako kot za avto skrbeti tudi za njih. S tem si vsekakor lahko gume prihranimo za vsaj eno sezono. Prav tako pa se lahko vozimo udobneje in predvsem varneje.
TPMS sistem
Američani (vsi jih imamo za navadne tepce) imajo tak sistem obvezen že ob leta 2007. Po podatkih naj bi se nesreče tam ˝občutno˝ zmanjšale.
Po besedah strokovnjaka, naj bi na teh sistemih lahko zaslužili več kot na gumah?! Za uporabnika sicer zelo primeren sistem, za nas vulkanizerje mogoče malo manj. Sistem je v večini primerov res opazen, kadar snamemo gumo s platišča. Vendar pa je to dolgoročna naložba oziroma v novem avtu ni ravno naložba v ventile. Res je, da v kolikor zimski komplet kupimo posebej potrebujemo tudi takšne ventile. Brez njih bi bil problem, ker sistem ne zazna čipa in javlja napako. Poleg tega bi znali imeti težave tudi pri tehničnem pregledu. Pa tudi v tem primeru vložiš enkrat, razen če ne pride do kakšne nesreče pri vulkanizerju. V primeru da pride, pa mislim da je dolžnost vulkanizerja/mehanika, da to škodo pokrije sam. Sistem z ventili uporabljajo Toyota, Renault in drugi.
Obstaja tudi sistem, ki uporabniku ni opazen in je predvsem cenejši in ne potrebuje vzdrževanja. Deluje na principu kotalnega upora, kadar se le-ta poveča sistem zazna premajhen tlak ter to sporoči vozniku. Po besedah strokovnjaka, naj bi bil preskok iz platišč velikosti 15' na 18' ali več težaven oziroma nemogoč. Po pogovoru z tistimi, ki so se tega lotili pa je to potekalo brez težav. Vprašanje pa je, kdo bi se tega res lotil? Razen nekaterih izjem. Tak sistem lahko najdemo na vozilih koncerna VW.
Glede tega sistema je bil precejšen ˝bav bav˝. Vendar pa ni napačen in lahko s tem sistemom gume privarčujemo za kakšno leto mogoče dve. Moje mnenje je še vedno deljeno. Sistem z ventili zna biti res problematičen predvsem za vulkanizerje, ker potrebujemo tester in napravo za resetiranje, ki mimogrede ni poceni. Sicer pa takih vozil zaenkrat na cestah še ni veliko oziroma so ravno zapeljali na njih. Preden nas bo to zares doletelo bo preteklo še nekaj let.
Prav tako pa tudi te vrste ventili potrebujejo vzdrževanje in menjavo na vsakih nekaj let. Čip bo sicer ostal isti, menjavati bo potrebno sam ventil.
Zimske gume ali zimski komplet?
Matsport mi je prijazno dovolil, da si od njih sposodim članek in ga objavim na svojem blogu. Zato objavljam njihov članek in vas lepo vabim k branju!
Pri veliko lastnikih predvsem novejših avtomobilov se pojavlja dilema kaj storiti za zimsko sezono. Če smo bili pri nakupu novega avtomobila zelo veseli, ker smo že v ceni avtomobila dobili lepa velika aluminijasta platišča in široke pnevmatike, smo pri nakupu zimskih zaradi tega prej slabe, kot dobre volje, saj cena dobrih zimskih pnevmatik v velikostih 18 ali 19 palcev, ki so pogosta tudi pri bolje opremljenih avtomobilih nižjega srednjega razreda, hitro doseže 150 eur po kosu, kar skupaj z montažo hitro preseže 650 eur. Poleg zasoljene cene se praviloma velike široke pnevmatike ne obnesejo najbolje na mokrem vozišču, kaj šele na zasneženem klancu, saj je točkovni pritisk na površino vozišča manjši in posledično vožnja zahtevnejša.
|
Tiste dobre pa pocen'
Pa je to sploh možno? Saj veste ˝malo denarja, malo muzike˝ pravijo. Ja v večini primerov to drži tudi pri gumah. Za malo denarja boste težko dobili gume vrhunske kvalitete. Vedno pa obstajajo izjeme (če izvzamemo akcije in podobno), sploh v zadnjih letih je ponudba ogromna, zato se kvalitetne gume da dobiti po dostopnejših cenah. Seveda je vse odvisno od želja in dimenzij, ki jih potrebujete.
Tiste najcenejše gume, po navadi kitajskega izvora še vedno niso priporočljive. Vsaj jaz nimam dobrih izkušenj z njimi, tako da jih kljub zelo ugodni ceni odsvetujem. Pred nakupom se vedno posvetujte s strokovnjakom, tako vam bo izbira lažja.
Zapomnite pa si naslednje: Če pa so gume drage, še ne pomeni da so tudi kvalitetne!
Navodila za menjavo hladilne tekočine
- Samo voda, ni dovolj za pravilno hlajenje motorja. Škodi na motorju se lahko izognemo samo v primeru da je razredčena s kvalitetnim sredstvom za hlajenje motorja (antifirz). Zakaj? Voda se pri zamrzovanju širi in s tem lahko poškoduje hladilnik, pri 100 °C zavre ter pospešuje rjavenje.
- Nikoli ne uporabljajte nerazredčenega sredstva za hlajenje! Priporočljivo je mešanje v razmerju 1:1.
- Nikoli ne mešajte hladilne tekočine različnih proizvajalcev ali takih, ki so narejene po različnih postopkih.
Dobro je vedeti.
- Ko menjate hladilno tekočino, jo vedno zamenjajte v celoti.
- Pri starejših avtomobilih je hladilno tekočino priporočljivo menjati na vsake 3 do 4 leta.
- Vedno uporabljajte čisto (ne pretrdo) vodo iz pipe ali pa destilirano vodo.
- Preden menjate hladilno tekočino vedno preberite navodila.
Napačna uporaba hladilne tekočine, lahko slabo zavaruje hladilni sistem in povzroči škodo!
V primeru predrte gume
Večina se nas je že srečala s predrto gumo. Od žebljev pa do raznih ostalih kovinskih delcev. Če v gumi opazite kakršenkoli tujek, ga tam tudi pustite. V primeru počasnega puščanja zraka, gumo le dopolnite z zrakom in se ustavite pri najbližjem vulkanizerju. Tam vam bodo gumo zakrpali in hitro boste lahko spet nadaljevali pot.
Če opazite, da je guma popolnoma na tleh, jo zamenjajte z rezervnim kolesom. Tujek prav tako pustite v gumi (če pade ven ali pa ga sami odstranite, na gumi označite luknjo) in se odpravite do vulkanizerja. V primeru, da rezervnega kolesa nimate, pa gumo napolnite s priloženim setom za hitro krpanje. Vseeno pa se ustavite pri vulkanizerju in se posvetujte o nadaljnjem popravilu gume.
Zimske gume poleti
Vsi vemo, da je uporaba zimskih gum s 15. novembrom obvezna. Na vozilu morajo biti nameščene vse do 15. marca. Po tem datumu lahko zamenjamo gume z letnimi ali pa pustimo na avtomobilu zimske čez celo leto. Vendar pa to ni pametna odločitev iz več razlogov.
- Zimske gume v poletnih mesecih ne nudijo pravega oprijema na cesti, saj so izdelane z drugačnimi tehnologijami in na drugačen način. Profil na zimskih gumah je povsem drugačen od tistega na letnih.
- Obraba zimskih gum poleti je ogromna. S tem jo popolnoma uničimo lahko že v eni letni sezoni
- Z uporabo zimskih gum poleti močno povečamo porabo goriva.
- Vožnja postane zelo neudobna, prav tako pa so zimske pnevmatike glasne.
Oznake na gumah
Tokrat nekaj o oznakah, ki jih vidimo na gumah. Obrazložil bom predvsem tiste bolj pomembne, ki jih moramo poznati pri nakupu.
Na boku gum lahko opazimo različne oznake. Najbolj pomembne pa so oznake za velikost npr. 205/55R16. Poleg tega na robu lahko opazimo tudi oznako za hitrostni razred in nosilnost označena s številko, ki ji sledi črka (v nekaterih primerih tudi dve) npr. 79T.
Če začnemo pri velikosti. 205/55R16
- 205-pomeni širino gume izraženo v milimetrih
- 55-pomeni višino gume v % glede na širino
- R-pomeni zgradbo gume, radialna
- 16-pomeni premer gume v colah ali inčih.
- 79-pomeni indeks nosilnosti (tabelo lahko vidite nižje)
- T-pomeni hitrostni razred (tudi to tabelo lahko vidite nižje)
Oznaka | km/h | Oznaka | km/h | Oznaka | km/h | Oznaka | km/h | |||
M | 130 | R | 170 | H | 210 | Y | 300 | |||
P | 150 | S | 180 | V | 240 | ZR | nad 240 | |||
Q | 160 | T | 190 | W | 270 |
Index | Nosilnost | Index | Nosilnost | Index | Nosilnost | Index | Nosilnost | |||
50 | 190 | 69 | 325 | 88 | 560 | 107 | 975 | |||
51 | 195 | 70 | 335 | 89 | 580 | 108 | 1000 | |||
52 | 200 | 71 | 345 | 90 | 600 | 109 | 1030 | |||
53 | 206 | 72 | 355 | 91 | 615 | 110 | 1060 | |||
54 | 212 | 73 | 365 | 92 | 630 | 111 | 1090 | |||
55 | 218 | 74 | 375 | 93 | 650 | 112 | 1120 | |||
56 | 224 | 75 | 378 | 94 | 670 | 113 | 1150 | |||
57 | 230 | 76 | 400 | 95 | 690 | 114 | 1180 | |||
58 | 236 | 77 | 412 | 96 | 710 | 115 | 1215 | |||
59 | 243 | 78 | 425 | 97 | 730 | 116 | 1250 | |||
60 | 250 | 79 | 437 | 98 | 750 | 117 | 1285 | |||
61 | 257 | 80 | 450 | 99 | 775 | 118 | 1320 | |||
62 | 265 | 81 | 462 | 100 | 800 | 119 | 1360 | |||
63 | 272 | 82 | 475 | 101 | 825 | 120 | 1400 | |||
64 | 280 | 83 | 487 | 102 | 850 | 121 | 1450 | |||
65 | 290 | 84 | 500 | 103 | 875 | 122 | 1500 | |||
66 | 300 | 85 | 515 | 104 | 900 | 123 | 1550 | |||
67 | 307 | 86 | 530 | 105 | 925 | 124 | 1600 | |||
68 | 315 | 87 | 545 | 106 | 950 |

Rabljene gume, ja ali ne?
V tej temi bi rad povedal predvsem nekaj o nakupu rabljenih gum, ki je z vedno večjo ponudno le-teh na trgu že kar pogosta praksa. Vendar pa je izbira rabljenih gum v večini primerov nespametna poteza, ki jo vsekakor odsvetujem.
Primer še sprejemljivega nakupa rabljenih gum je, če starega uporabnika poznate in s tem poznate tudi zgodovino gum, ki jih kupujete. V večini primerov imajo ponudniki rabljene gume skladiščene kar na prostem. Taka praksa gume povsem uniči, kar zmanjša prožnost materiala in lahko povsem izniči vse karakteristike gume. Če na gumo sveti sonce, pada sneg in dež, lahko predvidevamo, kako se bo obnašala na avtu in cestišču. Še en razlog zakaj ne izbrati rabljenih gum je, da, za razliko od znanega vira ne poznamo njene zgodovine. Guma je lahko poškodovana, vendar tega ne vidimo dokler ni nameščena na platišče in pod tlakom. Takrat lahko na robu opazimo razne izbokline in nepravilnosti, ki vplivajo na obnašanje gum in njihovo kvaliteto. Nekateri prodajalci rabljenih gum celo zbrusijo datum proizvodnje, tako da je nemogoče oceniti kdaj je bila guma proizvedena. Poleg tega ne vemo niti koliko kilometrov so prevozile in kako je z njimi ravnal prejšnji lastnik.
še eden izmed razlogov zakaj ne priporočam rabljenih gum, je garancija. Z nakupom novih gum pridobite tudi garancijo, ki se lahko razlikuje glede na prodajalca. Ponavadi velja za obdobje od 12 do 24 mesecev. Garancija velja v primeru tovarniške napake, kot so izbokline. Ne velja pa v več primerih kot so nepravilna montaža, napačno skladiščenje, če so izbokline nastale po pretečenem garancijskem roku, itd. Seveda je razlogov še več, vendar mislim da so zgoraj našteti najbolj pogosti.
Guma se tudi stara in s tem izgubi svoje optimalne lastnosti (o starosti in skladiščenju bom več povedal v enem izmed naslednjih postov). S starostjo guma postane trda in nezanesljiva. Če ne poznate zgodovine gum, ne kupujte rabljenih in rajši odštejte kakšen evro več, saj gre za vašo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu.
Ali je pritisk v gumah pomemben?
Na kratko: Seveda je!
Večina strank, ki pridejo na zamenjavo ob sezoni se čudi, ko jim povemo da so njihove pnevmatike že proti koncu in da bi bilo dobro, da razmislijo o novih za naslednjo sezono. Največkrat je odziv takšen: Kako so slabe, če so stare šele dve(+/-) leti? Ali kaj podobnega. Ko pa jih vprašaš kdaj so nazadnje preverili tlak v pnevmatikah, odvrnejo: Ja vi ste mi jih ob menjavi nafilali, to je bilo nazadnje. Ob takem odgovoru je hitro jasno, da je to zagotovo eden izmed odločilnih razlogov zakaj so pnevmatike obrabljene po vsega dveh ali treh letih.
Poleg tega, da nepravilen tlak v pnevmatikah povzroči hitrejšo in neenakomerno obrabo le-teh, pa vpliva še ne nekaj drugih stvari povezanih z celotnim avtomobilom. Ena izmed njih je povečana poraba goriva, ki velja predvsem za pnevmatike, ki so premalo napolnjene. Nepravilen tlak lahko med drugim vpliva tudi na udobje v avtu. pnevmatike z manjšim tlakom povzročajo neudobno in povečajo porabo goriva, poleg tega pa bo krmiljenje precej oteženo (kar velja predvsem za starejše avtomobile, brez servo volana). S prenizkim tlakom bo vozilo precej ˝poplesavalo˝po vozišču, kar lahko pripelje do zelo neprijetnih situacij.
Kakšen pritisk je primeren za moje pnevmatike?
Kot predvidevam, vas večina ve kje se nahaja razpredelnica s priporočenim pritiskom v pnevmatikah. Pri nekaterih znamkah lahko razpredelnico najdemo na pokrovu tanka (Volvo, VW, Opel,…), pri drugih jo najdemo na stebričku voznikovih vrat (Citroen, Nissan,…). Se pa najdejo tudi taki avtomobili pri katerih razpredelnice sploh ni (Fiat, Ford), v tem primeru se razpredelnica nahaja v knjigi z navodili.
Od vsakega avta, se pritisk glede na težko in vrsto poti razlikuje. Tako je pomembno, da pred vsako daljšo vožnjo preverimo pritisk in in pnevmatike po potrebi ˝napumpamo˝. To velja predvsem za odhode na morje, ko je vozilo na zadnji osi bolj obremenjeno kot na sprednji, zaradi prtljage in večjega števila potnikov. Pri večini avtomobilov imajo kolesa na prednji osi pritisk večji, kot na zadnji. Ni pa to pravilo! V kolikor se odpravljate na kakšno potovanje ali daljšo vožnjo, vam priporočam daPREVERITE pritisk in tako prihranite na gorivu in si zagotovite udobnejšo vožnjo. Prav tako pa sploh pred daljšim potovanjem preverite pritisk v rezervnem kolesu (če ga imate), saj nikoli ne vemo kdaj bo prišlo prav.
Poleg vseh številk za pristisk imajo nekatere znamke možnost pritiska tudi za hitrosti nad 160 km/h ali možnost ECO (Opel, Chverolet). Ampak hitrost nad 160 km/h tako ali tako ne pride v poštev na naših avtocestah.
Na sliki lahko vidite primer nalepke z razpredelnico o pritisku. 250 kPA pomeni 2,5bar.
Zimske pnevmatike je priporočljivo napolniti še za 0,2 bara več kot piše na etiketi. Zaradi mraza, se pnevmatika ne segreje tako kot poleti, zato je priporočljivo pnevmatike napolniti še malenkost več. Pri nakaterih znamkah pnevmatik (Vredestein), pa etiketa ne pomaga kaj dosti. Te pnevmatike imajo drugače oblikovan profil, zato jih je potrebno napolniti še več. Pri vulkanizerju se pozanimajte(če ima tabelo znake Vredestein) kakešn je priporočljiv pritisk za pnevmatike.
Kadar polnete pnevmatike z zrakom pa se prepričajte, da so pnevmatike hladne, oz. ne prevroče, saj v tem primeru manometer laže in pnevmatike ne bodo pod pravilnim tlakom. Po pravilu naj bi bile pnevmatike poleti segrete po predvidoma petih kilometrih. Pozimi se ta čas izniči zaradi mraza in hladne podlage vozišča. Če je v nujnih primerih treba kontrolirati segrete gume, ne izpuščajte zraka, napolnite pa jih za 0,2 do 0,3 bara več od predpisanega. Ko imate možnost na hladih gumah uravnajte tlak.
Zato še enkrat polagam na srce, da redno preverjate tlak v pnevmatikah vsaj enkrat na mesec in s tem privarčujete denar in pnevmatike.
VirFOTOGRAFIJ: http://www.autoguide.com/gallery/d/705073-3/Door-Placard.jpg, http://www.kwik-fit.com/assets/jpg/graphics/tyre-pressures.jpg
Zamenjava strani
Kot ste opazili, sem zamenjal stran na kateri bom pisal. Razlog je ta, da sem se na prejšnji strani ubadal z nekaterimi težavami. Stvari, ki sem jih napisal se niso objavljale in s tem sem se naveličal ponovnega pisanja.
Zato sem se odločil, da poiščem stran, ki deluje in se s tem izognem težavam ter nevšečnostim.